Kurumsal Koçluk Hakkında

· Aslında iş hayatında yöneticilik son derece kolay. Yöneticiler kendi kendilerine bu işi zorlaştırıyorlar. Bugün üst düzey yöneticilerin yaptıkları en önemli hatalardan biri, insan faktörünü dikkate almadan hedef odaklanmak. Doğru bir yönetici hedefini ekibiyle birlikte gerçekleştirir, kendi başına değil. Eğer tüm liderlik gereklerini doğru olarak yerine getirirseniz, ekibiniz görüşlerinizin yerine getirilmesini sağlayacaktır.

· Koçluk terminolojisi ülkemize oldukça yeni gelen bir terminolojidir ve bugüne kadar gelişmelere baktığımız zaman koçluk konusunda Türkiye’de ciddi bir düzenlemenin yapılmamış olduğunu görürüz.

· Kurumsal koçluk çalışanların kaynaklarını daha iyi bir şekilde kullanmalarını sağlar. Ayrıca kurum dışında ve içinde etkili ve kalıcı iletişim kurma konusunda yardımcı olur.

· Kurumsal koçluk bunun dışında çözüm odaklı olmayı, zamanı etkili kullanmayı ve ihtiyaç duyulan alanda verimliliği ve başarıyı arttırmayı amaçlar.

· Kurumsal koçluğun amacı kurumun ve çalışanların gelişim ve değişim ihtiyaçlarına göre güçlü yanlarını ortaya çıkarmak ve etkili bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

· Toplumsal yaşamda insanların kendilerini geliştirmeleri açısından desteğe ihtiyacları vardir. Ne giyeceğinden ve gittiği bir kokteyl veya toplantıda nasıl hareket edeceğine kadar her konuda bireylerin koçlara ihtiyaçları bulunmaktadır.

· Profesyonel Koçluk insanların yaşamlarında, kariyerlerinde, iş ortamlarında ve örgütlerinde olağanüstü sonuçlar üretmelerine yardım eden profesyonel bir ilişkidir.

· Koçluk ;yaşamınızın her alanında daha fazla konsantrasyon , denge, yaşama sevinci, enerji, ve sonucunda, hareket ve maddi bolluk bulmanıza yardımcı olur. Koçluk projesinin kuruma faydaları:

* Çalışanın performansını arttırır.

* Çalışanın iletişimi geliştirir.

* Çalışan stres düzeyini ve gerilimi azaltır. Motivasyonunu arttırır.

* Çalışanın sorumluluğunu ve kuruma bağlılığını arttırır.

* İş bölümü yapma isteği artar.

* Çalışanın zamanını yönetmesini sağlar.

* Çalışanlara geribildirimin önemini fark etmesini sağlar.

* Çalışanın kendi davranışlarını keşfetmelerini sağlar, böylelikle kendilerini sınırlandıran inançlarını, varsayımlarını ve davranış kalıplarını fark edip değiştirmelerine yardımcı olur.

* Çalışanların öğrenmeleri gereken yeni becerilerinin ve güçlü yanlarını tanımalarını sağlar.

* Çalışanların gelişmeye ihtiyaç duyan yanlarını tanımlarını ve iyileştirmelerini sağlar.

* Çalışanın kurumun hedefleri ve vizyonları ile uyumlu olmalarını sağlar.

* Değişim dönemlerinde kişinin değişeme hızlı uyumunu sağlar.

* Çalışanların takım birliği ve takım ruhu geliştirmelerine yardımcı olur.

* Çalışanların farklı düşünme ve yeni olasılıklara bakış geliştirmelerini sağlar.

* Çalışanların “kör noktaları” fark etme ve bu noktalarını geliştirmelerini sağlar.

* Çalışanın kişisel farkındalığını ve içgörüsünü geliştirir.

* Çalışanın iş ve yaşam dengesini sağlar.

* Çalışanın zamanlarını etkin yönetip, hedefleri önceliklerine göre sıralamasını ve bu önceliklere göre çalışmasını sağlar.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


İzmir Kurumsal Koçluk  eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Kurumsal Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Kurumsal Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Kurumsal Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Muğla Kurumsal Koçluk eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Kurumsal Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli Kurumsal Koçluk  eğitimlerimiz için +90(258) 213 09 99 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Kurumsal Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Antalya  Kurumsal Koçluk  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Kurumsal Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kurumsal koçluk nedir - kurumsal koçluk - koçluk - koçluk merkezi - kurumsal koçluk nedir -

Yorumlar